آموزش

نحوه تشخیص کارتخوان تقلبی از اصلی

کارتخوان تقلبی

دستگاه های کارتخوان بی شک یکی از بزرگترین اختراعات بشر در سال های اخیر بوده است که شاید به دلیل استفاده بیش از حد این وسیله کار آمد، اهمیت این وسیله کوچک را فراموش کرده باشیم(کارتخوان تقلبی)

این دستگاه ها واقعا توانستند مسئولیت سنگینی را از دوش هر کسی بلند کنند! و حتی نظام جدید بانکداری را نیز احداث کنند.

دستگاه های کارتخوان نسبت به گذشته تا به امروز پیشرفت بسیار بزرگی در خود داشته اند و طبق تاریخچه ای که از این دستگاه ها وجود دارد! گفته شده است برای اولین بار از سال ۱۹۸۲ میلادی تولید این دستگاه ها شروع شد.

اما همیشه افراد سودجو در هر بازار کاری حضور دارند که می خواهند با ترفندهای! خودشان اقدام به کلاهبرداری کنند و این کلاهبرداری حتی در این زمینه نیز حضور یافته است.

برخی از متقلبان حضور دارند که با انجام ترفندهای پیچیده که ساعت ها! بر روی آن فکر کرده اند، بدون آنکه شما متوجه شوید اقدام به کلاهبرداری و فیشینگ شما می کنند.

تفاوت کارتخوان تقلبی و اصلی

اقدامی که کلاهبرداران در این زمینه ممکن است انجام دهند! این است که دستگاه کارتخوان یا دستگاه پوز شبیه به نسخه اصلی را تولید می کنند! که در دستگاه تولید شده، بجای اینکه فقط پول از حسابتان کم شود! اطلاعات شما نیز هک می شوند و آنها می توانند! به راحتی از کارت شما با ترفند خودشان سوء استفاده کنند.

از این رو در ادامه به نحوه تشخیص کارتخوان تقلبی از اصلی خواهیم پرداخت؛

۱- فرو رفتن بیش از حد کارت در دستگاه پوز

کارتخوان تقلبی

۲- گشاد بودن زبانه ها

کارتخوان تقلبی

۳- صفحه کلید سفت و سخت

کارتخوان تقلبی

اگر تا به حال با دستگاه های پوز کار کرده باشید، حتما می دانید که دکمه های دستگاه پوز نرم هستند و شما می توانید رمز کارت خود را به راحتی وارد کنید.

اما کارتخوان تقلبی این ویژگی و قابلیت را ندارند و تنها صرف خواندن اطلاعات پنهان کارت شما و همچنین رمزی که به او می گوئید، می تواند کارت جدیدی همانند کارت شما را صادر و استفاده کند.

با این وجود به هیچ وجه رمز کارت خود را به هیچ وجه به صاحب پوز نگوئید و خودتان باید وارد کنید. در غیر اینصورت اطلاعت کارت شما هک خواهند شد!

نکته: دستگاه های پوز جعلی می توانند اطلاعات پنهان کارت شما را بخواند و در حافظه خود ذخیره کند یا بصورت مستقیم به سیستمی که به آن متصل است، اطلاعات را منتقل کند.

همچنین وقتی شما رمز کارت را شخص می گوئید، او بصورت ساختگی اعداد را وارد می کند و اما در اصل رمز کارت شما را حفظ می کند.

بعد از آنکه شما از محل دور می شوید، کارت شما را با دستگاه های مربوطه می سازند و با رمز و اطلاعات کارت شما شروع به استفاده می کنند.

۴- عدم وجود چراغ های چشمک زن

کارتخوان تقلبی

یکی از علائم کارتخوان تقلبی، عدم وجود چراغ LED چشمک زن می باشد! که در اکثر دستگاه های پوز وجود دارد و در صورت عدم! وجود این چراغ LED می بایست از خرید خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *