آموزش

نکات مهم در امنیت خرید اینترنتی

نکات مهم در امنیت خرید اینترنتی

امروزه با افزایش رو به رشد جمعیت در سرتاسر جهان، به مرور نیازها در زمینه های مختلف اعم از خوراک، پوشاک، مسکن و… نیز افزایش می یابد و این در صورتی است که بصورت همزمان تکنولوژی پیشرفت چشمگیری کرده است و هر کاری مثل خرید اینترنتی در دنیای امروزه بصورت اینترنتی انجام می شود.

برای مثال می توانیم کارهای بانکی، خرید پوشاک، خرید مواد غذایی و… را بدون صرف زمان و بصورت اینترنتی خریداری نماییم.

از این رو در مقابل هزینه ای که هر یک از ما برای محصولات مورد نیازمان می کنیم! انتظار داریم تا در سریع ترین زمان و بهترین کیفیت به ما خدمت رسانی شود.

با این وجود زمانیکه حرف از فروشگاه های آنلاین می شود! شاهد حضور اشخاص و یا به عبارتی سایت های مختلفی هستیم! که در این زمینه فعالیت می کنند و بی شک نمی توان به هریک از آنها اعتماد کرد.

بنابراین چکونه می توانیم از صحت و سلامت سایت هایی که خریداری می کنیم! مطلع شویم؟ آیا در خرید اینترنتی چنین چیزی ممکن است؟

راه های مختلفی برای شناسایی صحت و سلامت سایتی که قصد داریم از آن محصولاتی را خریداری نماییم، وجود دارند و در هنگام خرید باید به تمام آنها توجه کنیم

۱- نماد اعتماد الکترونیک کسب و کارهای اینترنتی

نکات مهم در امنیت خرید اینترنتی

 

۲- گارانتی تعویض محصول

دومین عامل مهم در خرید اینترنتی متعلق به گارانتی تعویض محصول می باشد چرا که ممکن است محصول قبل از آنکه به دست شما برسد، آسیب دیده باشد و نتوانید کاری با آن انجام دهید.

بنابراین اگر محصولی که خریداری نموده اید، گارانتی تعویض داشته باشد می توانید با فروشنده هماهنگی نمایید و محصول ناسالم را تعویض نمایید.از این رو به این مورد توجه نمایید.

۳- پرداخت درب منزل

بطور کلی توصیه می شود در صورت امکان، محصولات مورد نیازتان را بصورت تحویل در درب منزل سفارش دهید که در این صورت می توانید به سادگی یک تماس، محصول مورد نظرتان را سفارش دهید و در هنگام تحویل، آنرا بصورت کامل چک کنید و سپس هزینه را مامور پست بدهید.

در غیر اینصورت می توانید محصول را برگشت دهید و مجددا برای شما ارسال شود.

۴- پیشوند URL سایت پرداخت هزینه

در هنگام پرداخت هزینه به صورت آنلاین باید توجه داشته باشید که URL وب سایت باید Https باشد.

در غیر این صورت مطمئن شوید که سایت پذیرنده برای خرید اینترنتی توسط افراد سودجو! طراحی و نوشته شده است و هیچ محصولی به شما ارسال نخواهد شد! و بلکه اطلاعات کارت شما نیز به دست آنها خواهد رسید و می توانند از کارت شما سوء استفاده نمایند.

بنابراین در هنگام وارد کردن اطلاعات خود دقت کنید و توصیه می شود از کامپیوتر به جای موبایل! در هنگام پرداخت استفاده نمایید و علت آن هم دید کافی شما به URL سایت می باشد.

۵- خرید اینترنتی از سایت های معروف و شناخته شده

یکی از مهم ترین توصیه هایی که باید در هنگام خرید آنلاین دقت کنید، این می باشد که باید از سایت های فروشنده شناخته شده خرید نمایید.

اما باز هم اکثر ما به این مورد دقت نمی کنیم و به خرید از سایت های مختلف و ناشناخته می کنیم که این می تواند آسیب مالی فراوانی را در اثر هک شدن اطلاعات کارت بانکیمان توسط افراد سودجو، به ما وارد سازد.

۶- از شناسه های خرید خود اسکرین شات بگیرید

گاها به دلایل مختلف ممکن است پس از خرید اینترنتی محولاتی متفاوت، به دست شما نرسد و اولین کاری که خواهید کرد این است که با سایت فروشنده تماس حاصل می فرمایید و موضوع را گزارش می دهید که شما با وجود اسکرین شات گرفته شده می توانید خرید خود را اعلام کنید تا مشکل برطرف شود.

۷- خاموش نمودن کامپیوتر پس از خرید

پس از خرید اینترنتی امن، کامپیوتر خود را روشن نگذارید چرا که ممکن است افراد سودجو و هکر، با نصب بدافزارها اقدام جرایم سایبری نمایند که نتیجه آن هک شدن اطلاعات کارت بانکی و محتویات دیگر سیستم عامل شما شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *